Stichting Arbeidsmarkt Ziekenhuizen logo
Home | Contact | English 
Voortaan onze digitale nieuwsbrief ontvangen? aanmelden nieuwsbrief
Actueel

16-01-2012

Europese maatregel infectiepreventie verwerkt in Arbobesluit

Het verbod om doppen op injectienaalden terug te zetten staat vanaf 1 januari 2012 expliciet in het Arbobesluit (artikel 4.97). Deze aanpassing vloeit voort uit de Europese Richtlijn inzake de preventie van scherpe letsels in de ziekenhuis- en gezondheidszorgbranche.

De opname van dit verbod in het Arbobesluit onderstreept het belang van infectiepreventie. In Nederland is het al bestaand beleid om injectienaalden niet te ‘recappen’. Toch komen prikaccidenten nog voor. Het is dan ook van belang dat organisaties aandacht besteden aan risicopreventie door opleiding, voorlichting, bewustmaking en toezicht, en reactie- en follow-upprocedures.

Veel ziekenhuizen hebben maatregelen getroffen om prikaccidenten te voorkomen en de gevolgen te beperken.De StAZ gaat voorbeeldmateriaal verzamelen en beschikbaar stellen om ziekenhuizen te ondersteunen bij hun interne communicatie.

Europese werkgevers- en werknemersorganisaties waren eerder overeengekomen dat er een richtlijn moest komen om het risico op letsel door naalden en scherpe instrumenten te voorkomen. Dergelijke letsels geven aanleiding tot zorg omdat de werknemer erdoor besmet kan raken met door bloed overgedragen ziekteverwekkers (virussen, bacteriën, schimmels en andere micro-organismen).

Meer informatie

In de Arbocatalogus is onder het thema biologische agentia informatie te vinden over procedures en protocollen volgens welke men veilig kan werken. Kijk bij de oplossingen ‘preventie van prikaccidenten’ en ‘protocol inzake prikaccidenten’.

Eerdere berichtgeving over de Europese richtlijn:

Actueel

15-05-2012
Seminar 'the ageing workforce':
'Goed algemeen personeelsbeleid en luisteren naar medewerkers
'

09-05-2012
HEIDI: website over gezondheid en zorgstelsels in de EU

09-05-2012
Actieplan Europese Commissie voor gezondheidspersoneel EU

03-05-2012
Europees project taakherschikking: leren van elkaar

Alle nieuws items >>
Agenda

21/23 mei | Manchester (Verenigd Koninkrijk) 2nd International Conference on 'Wellbeing and Work

23/24 mei | Amsterdam (Nederland) 8th Annual World Health Care Congress Europe

24 mei | München Workers' Compensation Symposium 2012: Past Learnings - Future Solutions

Alle agenda items >>
Europese instellingen in Brussel
De Europese Unie (EU) wordt ondersteund door een groot aantal belangrijke instellingen, zoals de Europese Raad, het Europese Parlement en de Europese Commissie. Weet u wat ze allemaal doen en wat ze voor u kunnen betekenen?
Lees verder >>